Deski kompozytowe

Rodzaje desek kompozytowych

Zarówno stacjonarne, jak i internetowe sklepy budowlane posiadają rozbudowaną ofertę produktów, jakimi są tarasowe deski. Kompozytowa zajmuje w tej hierarchii najwyższe miejsce, gdyż cieszy się stałym popytem, przez co osiąga rewelacyjne wyniki sprzedaży.

Stąd też interesują się nią nowi klienci, dopiero przymierzający się do utwardzenia gruntu wokół domu. Warto zgłębić ten temat, by podczas zawierania transakcji wybrać najlepszy materiał.

PVC

Ktoś, widząc tytuł tego akapitu, mógłby się zastanowić, o co chodzi z tym PVC. Przecież ogólna nazwa to PCV! I taka dedukcja jest błędna. Skrót PCV jest nieprawdziwy, ale na tyle często używany, że wyparł nazewnictwo PVC. Mądrze zapamiętać dobry termin – z pewnością docenią to fachowcy. Jednak nie o terminologię tutaj chodzi, a o deski. Kompozytowa odmiana z PVC charakteryzuje się wysoką odpornością na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Ponadto cechuje się niską ścieralnością oraz wysokiej klasy palnością. Niestraszne są jej również niskie temperatury. Jest to obecnie najbardziej zaawansowany produkt na rynku, ceniony przez ekspertów i użytkowników.

PP i HDPE

Wyroby z polipropylenu i polietylenu znacznie ustępują pod kątem właściwości swoim odpowiednikom z polichlorku winylu (PVC). W czym zatem są gorsze te deski? Kompozytowa PP i HDPE źle znoszą znaczny spadek temperatury powietrza poniżej zera (maksymalnie -10°C). Są łatwopalne. Wytwarza się je przy użyciu metali ciężkich, więc w dłuższej perspektywie negatywnie wpływają na ludzki organizm.  Są też podatne na zniszczenia mechaniczne. Niekiedy wystarczy delikatne uderzenie, by pozostawić trwały ślad na fakturze. Skąd wynikają owe mankamenty? Głównym winowajcą jest nieprawidłowy proces produkcyjny. Odbywa się w Chinach, gdzie tamtejsi inżynierowie niespecjalnie pochylają się nad jakością. Niestety tego typu panele są importowane także do naszej ojczyzny, dlatego przed dokonaniem inwestycji należy dokładnie sprawdzić oznaczenie, skład i kraj pochodzenia. Uchroni to przed wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

zobacz więcej na: https://www.lenta.pl/lenta/