Aranżacja tarasu

Aranżacja tarasu

Czym byłaby działka bez porządnego tarasu? Takiego, na którym można „naładować akumulatory” po ciężkim dniu pracy lub pobiesiadować ze znajomymi? Tego typu przestrzeń sprawdza się w wielu sytuacjach, co podkreślają zadowoleni użytkownicy.

Dlatego, jeżeli dysponujemy wolnym gruntem wokół domu i zastanawiamy się, jak go zagospodarować, warto przeistoczyć ziemię w utwardzoną powierzchnię rekreacyjną.

Solidny budulec

Zanim zaczniesz kupować i ustawiać elementy wyposażenia, najpierw pomyśl o podstawach. Obecnie najpopularniejsze są tarasy kompozytowe. Budowlańcy rekomendują posadowienie na wylewce betonowej lub bloczkach, choć podkreślają, że pierwsze rozwiązanie jest wytrzymalsze. Deski kompozytowe są łatwo dostępne, w związku z tym nie będzie żadnych problemów z ich nabyciem, tak samo, jak z pozostałymi materiałami. Później należy wynająć ekipę (jeśli zdajesz sobie sprawę, że samodzielnie nie podołasz zadaniu), która zamontuje poszczególne moduły. Po skończeniu robót możesz adaptować nowopowstałą konstrukcję.

Samemu lub z pomocą architekta

Większość osób uważa, że tarasy kompozytowe aranżuje się bez pomocy ekspertów. Po co komu architekt? Faktycznie, taka teza ma sens, jeżeli nie zamierzamy znacząco zwiększać funkcjonalności. Kiedy wystarczy stolik i kilka krzeseł, ewentualnie jakieś rośliny w donicach czy postument pod parasol, całość da się wykonać własnymi siłami. Gorzej, gdy oczekujemy czegoś więcej. Na przykład trwałego zadaszenia komponującego się z istniejącą elewacją. Albo obudowy w postaci przesuwanych szklanych ścian. Również tarasy kompozytowe na słupach nierzadko wymagają zaawansowanych rysunków technicznych. Natomiast chcąc rozwinąć zieleń na działce, strzałem w dziesiątkę okażą się pergole. W tym przypadku pomoc architekta krajobrazu będzie nieodzowna, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy w tej tematyce.

Zasobność portfela i wizja inwestora są jedynymi ograniczeniami. Trzeba pamiętać, że tarasy kompozytowe, choćby te najmniejsze, to doskonałe miejsca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, toteż warto je budować.