Pozostałe

Konstrukcja rozwijająca ogrodową florę – pergola

Ogród z prawdziwego zdarzenia wymaga sporych nakładów finansowych i niezliczonych godzin ciężkiej pracy. Osoby zajmujący się tym zawodowo, jak i hobbistycznie podkreślają, że by rośliny się rozwijały, potrzebują niemal troskliwej opieki.

Niezbędna jest też wiedza, sprzęt, nawozy i odżywki. Nierzadko do wzrostu kwiatów angażowane jest budownictwo, a najlepszymi przykładami potwierdzającymi tę tezę są pergole drewniane. Te niepozorne konstrukcje są niezwykle cenione przez ogrodników.

Budowa

Podstawowe pergole tarasowe składają się z dwóch drewnianych słupów, połączonych ze sobą zadaszeniem w postaci kratownicy. Spotykane są inne warianty zespolenia chroniącego przed upałami i opadami, jednak kratownica jest obecnie najpopularniejsza. Z racji swojej prostoty niektórzy decydują się na jej samodzielne wykonanie. Z nabyciem materiałów nie ma żadnego problemu – to obowiązkowy asortyment każdego tartaku. W kontekście narzędzi również nie trzeba dysponować naręczem specjalistycznych urządzeń. Wystarczy piła mechaniczna, wiertarka, młotek i poziomica. Sam montaż nie wymaga ogromnej wiedzy ani umiejętności, za to wskazana jest cierpliwość. Nerwus bowiem szybko porzuci pracę, gdy nie będzie mu ona wychodzić.

Z korzyścią dla roślin

Złożone i posadowione w odpowiednich miejscach pergole drewniane przyczynią się do efektywnego rozwoju roślinności. Odmiany pnące doskonale odnajdą się w stworzonych warunkach, zachwycając okazałą objętością. Jeśli zauważasz, że flora w twoim ogrodzie mizernieje, jak najszybciej postaw na pergole tarasowe, by na nowo pobudzić ją do życia.