Z założenia taras ma służyć przez wiele lat bez względu na to, jaki wybierzemy materiał wykończeniowy. Większość klientów decyduje się na deski, gdyż ładnie wyglądają i są stosunkowo tanie w zakupie. Niestety nie wszyscy w trakcie i po montażu pamiętają, by zadbać o ich trwałość. A ma to niebagatelne znaczenie w kontekście długiego użytkowania.
Szkodliwe działanie wody
Zewnętrzne utwardzenie terenu jest narażone na działanie czynników atmosferycznych. Najwięcej szkód wyrządza woda. Wnikając pod panele, powoduje ich puchnięcie i gnicie. Natomiast zamarzając zimą, doprowadza do trwałych uszkodzeń struktury. Solidna izolacja pod deski tarasowe pomoże uchronić przed tego typu problemami. Najskuteczniejszą obecnie metodą jest rozprowadzenie na wylewce betonowej preparatu opartego na polimerach. Fachowcy zalecają zastosowanie dwóch warstw. Tak wylany specyfik zapobiegnie powstawaniu szczelin i dostawaniu się do nich wody.
Impregnacja i olejowanie
Jednak sama izolacja pod deski tarasowe nie wystarczy. Po montażu wskazane jest zabezpieczenie deski tarasowej minimum raz w roku. Niektórzy twierdzą, że dane gatunki drewna nie potrzebują dodatkowej ochrony, ale użycie substancji konserwującej z pewnością nie zaszkodzi powierzchni, a na pewno przyczyni się do poprawy jej trwałości. Jeżeli zamiast impregnacji wolimy olejowanie, to w przypadku odkrytego tarasu musimy je wykonać minimum dwa razy w ciągu dwunastu miesięcy, a przy zadaszeniu – raz. Olejowanie to także efektywne zabezpieczenie deski tarasowej, w związku z tym jego wybór to również dobry pomysł.